Liebherr hladnjak CNbdd 7723 PlusID EK000846602
U APPu kupi i tisućicu pokupi! Registriraj se, obavi kupnju u aplikaciji u iznosu većem od 50 € i automatski ulaziš u izvlačenje za nagradu od 1000 €.
Više saznaj ovdje.
Do 24 rate za kupnje iznad 800 €!
- Najniža cijena u prethodnih 30 dana
- 1.699,00 €
- Cijena
- 1.399,00 €
Dostavljamo već od 19.05.2026
Jamstvo: 2 + 8 god
Platite gotovinom pri preuzimanju, Internet bankarstvom, karticama jednokratno i na rate
Povrat robe moguć unutar 14 dana

Kupite energetski učinkovit promotivni model u sklopu promotivnog razdoblja od 1.5.2026. do 31.10.2026. i registrirajte svoj uređaj.
Detaljne informacije možete pronaći u uvjetima i odredbama jamstva za 10-godišnje jamstvo.
Proizvod možete registrirati ovdje.
Liebherr hladnjak CNbdd 7723 Plus

EasyFresh
The guarantee of market freshness in the home is our EasyFresh-Safe. Whether it’s unpackaged vegetables or fruit, this ensures optimal storage for everything. Thanks to the air-tight closure, the food causes the humidity in the safe to rise. This keeps the food fresh for a long time.

NoFrost
When you open your freezer, you want to see frozen food – and certainly not ice and frost. NoFrost protects the freezer compartment from unwanted icing, which consumes a lot of energy and can be expensive. NoFrost means no more tedious and time-consuming defrosting of the freezer compartment, more time for other things – and saving money.

DuoCooling
DuoCooling uses two completely separate refrigeration circuits to ensure no air is exchanged between the fridge and freezer compartments. The food neither dries out nor is odour transferred. This means throwing less away, shopping less often, but saving more and greater enjoyment.

Retrofitable SmartDeviceBox
Want to be prepared for the future of the Smart Home? Your Liebherr will be happy to help. You can retrofit it with a SmartDeviceBox which will connect your Liebherr to the Internet. The SmartDeviceBox can be installed in just a few steps and will open up the whole world of digital possibilities to you today.

BlackSteel
Black stainless steel strikingly emphasises the simplistic beauty of pure metal. The BlackSteel surface captivates with ist unique vertical polish and refined touches, giving the material ist characteristic sharpness and making it both scratch and fingerprint insensitive. So your appliance always remains an eye-catcher.

Touch display
Fingertip control: the touch display enables easy and intuitive operation of your Liebherr. All functions are clearly arranged on the display. By gently tapping a finger, for example, you can easily select the functions or check the current temperature of your refrigerator.

EasyTwist Ice
Whether it's a summer day or a party: Thanks to EasyTwist Ice, you can prepare a supply of ice cubes quickly and easily – without the need for a fixed water connection. Simply fill the tank with water, let it freeze and then release the finished ice cubes with a simple twist – and you're ready to serve cool drinks. The EasyTwist Ice is easy to clean and ensures hygienic ice cube production at all times.

Recessed grip
Special and functional: You can open the appliance very easily using the vertically integrated and ergonomically fitted handle. Additionally, the modern and puristic design fits perfectly into your hands-free kitchen.

InteriorFit
Complete the purest design for your kitchen: Our refrigerators fit perfectly into a 60 cm deep niche: Leaving only the door protruding in a defined manner, ensuring optimum access to the recessed grip and lever handle. In this way, the focus is always on your kitchen – with your Liebherr as the focal point and highlight.

PowerCooling system
Do you want to be sure that the cold is distributed as evenly as possible in your refrigerator? If so, the PowerCooling system is what you need. The fan – as powerful as it is quiet – distributes the cold air efficiently throughout the entire refrigeration compartment.

SuperSilent
Shhh – listen carefully. Your Liebherr is so quiet that you have to strain your ears to hear it. How is this achieved? All refrigeration components such as compressors, valves, fans and evaporators are optimised and perfectly adapted to one another. This means you only hear what you want to hear in your kitchen.

LED ceiling lighting
The LED ceiling lighting illuminates the interior from above – providing a good overview of your food. Another highlight: the LEDs are positioned in front of the glass shelves so that even a full refrigerator is well lit.

FlexCube
Want to store small tubes, open cream cups or quail eggs safely? The FlexCube can fix that for you: Its various sized openings provide space for a large assortment of small items. The FlexCubes compact size means you can fit several of them in your fridge. The FlexCube is dishwasher safe and fits in all Liebherr bottle and can racks.

VarioSafe
Do you want a clearly arranged place for small food items such as yoghurt pots, jam jars or tubes? Your Liebherr provides this with the VarioSafe. It not only creates order, but is also highly adaptable. Simply place the two-stage height-adjustable VarioSafe in the refrigerator where it suits you best.

Door shelf
Do you want a safe storage area for your drinks or food? And do you still want to reach them easily? Our door shelves offer you both. They are height-adjustable and therefore meet all your requirements. The sliding and removable bottle holder is also convenient. This holds your bottles securely at all times.

Height-adjustable inner door shelves
Use all of the space in your Liebherr – and entirely to suit your requirements. The height adjustable inner door shelves will help with this: These allow you to change the height at which the shelves are mounted quickly and easily at any time – which means they can be used entirely flexibly and securely for storing a wide range of containers and foodstuffs.

Separable glass shelf
If you store a carafe or tall container in the refrigerator, you don't want to have to remove an entire glass shelf. And why should you? Because there are separable glass shelves. Simply slide the front half of the glass shelf under the back half. This allows you to place higher containers at the front and still have enough space for other food.

Glass shelves with stainless-steel-look decorative trim
Clear, bright and attractive – this is the look and feel that awaits you every time you open your Liebherr. This is provided for example by means of transparent glass shelves made of safety glass. You can adjust their height quickly and easily in one simple step. Decorative trim with a stainless steel look rounds off the attractive visual appearance.
| Model type | Combined fridge-freezers with EasyFresh and NoFrost |
| GTIN | 4016803160496 |
| Series | plus |
| Energy efficiency class | D |
| Energy consumption in 24h | 0.632 kWh / 24h |
| Energy consumption per year | 231 kWh/a |
| Climate class | SN-T |
| Noise level | 35 dB |
| Sound emission class | B |
| Connection rating | 1.4 A 183 W |
| Voltage | 220-240 V ~ |
| Frequency | 50 Hz |
| Control | Monochrome LC display , touch display |
| Number of temperature zones | 2 |
| Number of regulated refrigeration circuits | 2 |
| VarioTemp | No |
| Temperature display | Fridge & freezer compartment |
| BottleTimer | — |
| Control unit | Touch |
| Connectivity solution | retrofittable |
| Adjustable temperature range, refrigerator compartment | +2 °C to +9 °C |
| Moisture regulation | DuoCooling |
| Refrigerator compartment climate zones | EasyFresh |
| Defrosting method | automatic |
| FreshAir filter | in the fan housing |
| Pull-out system drawer, refrigerator compartment | Integrated drawer guide |
| Illumination cooling compartment | LED ceiling lighting |
| Number of storage shelves, refrigerator compartment | 6 |
| of which height-adjustable | 5 |
| Of which separable | 1 |
| VarioSafe | ✔ |
| InfinitySpring | — |
| Bottle storage | Bottle rack |
| Bottle rack | 1 |
| Number of can racks | 3 |
| VarioBox | — |
| VarioBoxes | 0 |
| Butter dish | — |
| Egg tray | 10 eggs |
| Type of door rack Cooling compartment | Bottle and can rack |
| Height-adjustable inner door shelf | Gradual adjustment |
| SoftSystem | — |
| Temperature range freezer compartment | -15 °C to -26 °C |
| Freezer compartment position | Bottom |
| Defrosting method | automatic |
| Freezing capacity in 24 hours according to GS | 10.00 kg / 24h |
| No. of drawers in freezer compartment | 3 |
| of which on telescopic rails | 0 |
| FrostSafe | Drawers closed on all sides with transparent front |
| Drawer pull-out system, freezer compartment | Drawer on safety glass |
| Interior light, freezer compartment | — |
| 4-star freezer compartment door | — |
| Number of glass shelves, 4-star freezer compartment | 0 |
| VarioSpace | ✔ |
| IceMaker safe lighting | — |
| EasyTwist-Ice | Yes |
| Ice cube tray | — |
| Number of ice cube trays | 0 |
| Number of water filters | 0 |
| Number of cold storage accumulators | 0 |
| Freezer tray | 0 |
| Star-rating | 4 |
| Storage time in case of fault according to GS | 20.00 h |
| Water inlet | — |
| InteriorFit | ✔ |
| Dry rear panel | ✔ |
| Inner back wall material | plastic |
| Inner door décor | — |
| Material inner door rack | Glass with stainless steel trim |
| Storage shelf material, refrigerator compartment | Glass |
| Door material | Black steel |
| Material of adjustable shelves in the freezer compartment | Glass |
| Colour | black |
| Side wall material | steel |
| Handle | Recessed grip (both sides, vertical, continuous) |
| Closing aid | ✔ |
| Door hinges | Right |
| Door hinge replacement | Possible for customer |
| Door opening angle | 115° |
| Door seal | Replaceable |
| Height-adjustable feet | 2 |
| Transport handles | Front and rear |
| Transport castors at back | ✔ |
| Ventilation | Front ventilation |
| Plug type | Euro |
| Connector cable (length) | 2,000 mm |
| Exterior dimensions: height/width/depth | 201.5 / 74.7 / 67.5 cm |
| Exterior dimensions: height/width/depth (with packaging) | 2,125.0 / 772.0 / 767.0 mm |
| Weight (without packaging) | 95.30 kg |
| Weight (with packaging) | 102.40 kg |
| Total volume | 485 l |
| Volume, refrigerator compartments | 348 l |
| Volume, freezer compartments | 138 l |
| Of which 4-star compartment | 138.1 l |
| Tip proizvoda | Hladnjaci |
| Brand | Liebherr |
| Jamstvo | 2 + 8 god |
| Boja | Crna |
| Energetska klasa | D |
| Postavljanje proizvoda | Samostojeći |
| Tip uređaja | Kombinirani hladnjak |
| Način hlađenja | No Frost |
| Ukupni volumen | 485 l |
| Volumen prostora hladnjaka | 348 l |
| Volumen prostora zamrzivača | 138 l |
| Potrošnja električne energije | 231 kWh/annum |
| Buka (dB) | 35 dB |
| Promjena smjera otvaranja vrata | Da |
| Alarm za otvorena vrata | Da |
| Dispenzer za vodu | Ne |
| Ledomat | Da |
| Automatsko odmrzavanje hladnjaka | Da |
| Wifi ugrađen | Ne |
| Visina | 201.5 cm |
| Širina | 74.7 cm |
| Dubina | 67.5 cm |
| Neto težina | 95.3 kg |
| Bruto težina | 102.4 kg |